מטוסי ח"א ומטוסים אזרחיים באנדרטאות וברחבי המדינה

מחקר ותיעוד: אבינעם מיסניקוב, צחי בן עמי, דיוויד ויינריך, אמיר שגב, עמוס דור ומשתתפי פורום צבא וביטחון באתר "פרש" באינטרנט

תודה מיוחדת לבן קשלס על עזרתו בתצלומים

במשך השנים מצאו מטוסי חיל האויר שיצאו משירות וחלקיהם את דרכם לגני משחקים בקיבוצים ומושבים, לגנים ציבוריים בישובים שונים, בתי ספר טכניים, מחנות צה"ל, מוזיאונים וכאנדרטאות במקומות שונים ברחבי המדינה כמתנת צה"ל וחיל האויר.

חלקם חזרו לחיל האויר כשאסף אותם מוזיאון חיל האויר, העבירם לשטחו, צבע אותם והכין אותם לתצוגה. חלקם נאספו והועברו לחו"ל ע"י אספני מטוסים ששיפצום והכשירום למצב טיסה (ראה את המאמרים במדור "היכן הם היום" באתר זה).

אבל גורלם של רובם לא שפר עליהם. רובם מרקיבים או במצב התפוררות ופירוק זה או אחר, אחרים נמצאים במסגרת אנדרטאות או אתרי זיכרון ואיש אינו עושה דבר על מנת לשמרם  מלבד צביעה מקרית פה ושם, וגם במוזיאון חיל האויר שבחצרים רוב המטוסים נמצאים תחת כיפת השמים בשמש הלוהטת ביום ובקור המקפיא בלילה, תנאים הגורמים לשיתוך ולהתפוררות מואצת למרות מאמצי המוזיאון לצבעם שוב ושוב כדי שיהיו ראויים לתצוגה. ולמרות הנסיונות למנוע מרודפי המזכרות לעקור חלקים מהמטוסים.

כן נכון הדבר לגבי מטוסים אזרחיים מדגמים שונים שסיימו את תפקידם בשדות תעופה שונים. חלקם משמש כמקור לחלקי חילוף, חלקם נשרפים בתרגילי כיבוי אש וחלקם נגרטים למתכת. דוגמה טובה לכך אפשר היה לראות לאחרונה ב"חצר" של התעשיה האווירית בנתב"ג שם נגרטו שני מטוסי בואינג 747 והפכו לערימת מתכת. נכון להיום, מלבד צוות "מרחב אוירי" איש אינו מנסה לתעד את המורשת וההסטוריה של התעופה האזרחית בארץ, כולל תצוגת מטוסים.

אנו בצוות האתר עושים מאמץ גדול לאתר את כל המטוסים הללו ולתעד אותם בטרם יאכלו בשיני הזמן ,יפורקו ע"י חובבי מזכרות למיניהם, או יעלמו באופן זה או אחר. לעזר רב היו לנו אשכולות המסרים והתמונות שעלו בפורום "פרש צבא וביטחון" באינטרנט ותודתנו נתונה לכל  מי ששוטט ברחבי המדינה (גם לפי בקשתנו...) ותיעד במצלמתו את המטוסים  במקום משכנם. אנו מבקשים מכל מי שרואה ברחבי הארץ מטוסים כאלה, וגם, כמובן, מטוסים אזרחיים, לצלם, לתעד, ולשלוח אלינו. לו רק יכולנו לעשות משהו כדי לשפר את מצבם....

מדור זה מתחלק לארבעה חלקים:

בחלק א' יתוארו אנדרטאות לזכר נופלים שבהן משולבים מטוסי חיל האויר.
בחלק ב' יתוארו מטוסי חיל האויר המפוזרים ברחבי המדינה
בחלק ג' יתוארו אנדרטאות לזכר נופלי חיל האויר ללא שילוב מטוס או חלקיו.
בחלק ד' יתוארו מטוסים אזרחיים ישראליים במקום מנוחתם האחרונה.

 

פרוייקט זה חשוב ביותר אך מתמשך, ומן הסתם יקח זמן רב עד שיסתיים. אנו נעלה במועדי עדכון האתר כל חומר שיגיע לידינו. הקוראים מתבקשים להתאזר בסבלנות ולעקוב מדי פעם אחרי חידושים ותוספות.

 

 

 

 גולשים באתר - שיווק באינטרנט